El Dorado – Legendarne złote miasto

Legendarne złote miasto, zapomniana kraina pełna bogactw – wielu ludzi straciło dla niej serce, czas i… życie. Lecz nigdy nie została odnaleziona.

El Dorado poszukiwano w obu Amerykach, bez skutku. Legendy indiańskie mówiły o miejscu, które spływa złotem. To pobudziło wyobraźnię i chciwość wielu osób. Od czasów odkrycia Ameryki przeczesywano zdobyte tereny w poszukiwaniu miasta ze złota.

Nawet królowie ulegali tej legendzie. Karol V Habsburg chciał spłacić zaciągnięte długi, obiecując swoim wierzycielom przejęcie terenów El Dorado. Oczywiście nic to nie dało, ponieważ legenda po dziś dzień pozostaje legendą, choć wiemy z całą pewnością, że cywilizacje Ameryki Środkowej i Południowej były niezwykle zaawansowane technicznie oraz posiadały cenne bogactwa.

W czasach wielkich odkryć geograficznych, a zarazem wielkiej tragedii dla ludności zdobytych lądów, legenda El Dorado była niezwykle żywa. Hiszpania była krajem zubożałym i jej mieszkańcy nie mieli nic do stracenia, dlatego chętnie wyruszali na wyprawy w celu poszukiwania bogactwa za oceanem. Jednak ani Karaiby, ani Meksyk nie przyniosły im oczekiwanego bogactwa.

Dopiero na początku XVI wieku, kiedy zdobywcy dotarli do bogatych stolic Azteków i Inków, odkryli, że złupienie ludów Ameryki Południowej będzie sposobem na szybkie wzbogacenie się. Właśnie podczas tych łupieżczych wypraw świat dowiedział się o legendzie El Dorado. A informacje o tym mieście przekazali im Indianie z Amazonii.

Dość szybko zorganizowano wyprawy w poszukiwaniu legendarnej krainy. W 1538 roku kilka tysięcy ludzi, wyruszyło w głąb dżungli, aby odnaleźć bogactwa. Niestety, wyprawa zakończyła się niepowodzeniem – w trakcie wędrówki zmarło 143 Hiszpanów oraz około 4000 Indian.

Sen o mitycznej krainie pełnej bogactwa był śniony przez odkrywców przez całe stulecia. I choć w międzyczasie zostało odkrytych wiele indiańskich osad, a także znaleziono dużo złota i innych bogactw, to jednak El Dorado pozostaje nieodnalezione. Czy istniało naprawdę, czy to tylko ludowe podania? Trudno stwierdzić. Dżungla amazońska po dziś dzień kryje w sobie wiele tajemnic. Być może jedną z nich jest zaginione miasto złota, które wciąż czeka na śmiałków, którzy będą gotowi poświęcić swoje życie, by je odnaleźć?

Źródło: exploracje.com