Największa sztabka złota

Największa sztabka złota o wadze 250 kg, próby 999,9, znajduje się obecnie w Muzeum Złota w Toi. Została wytopiona w 2005 roku w Japonii. Ma szerokość 19,5 cm, 40,5 cm długości i 16 cm wysokości.

Jej wartość to 10 milionów$ i jest wpisana do Księgi Rekordów Guinesa. Przyciąga tłumy zwiedzających. Można ją nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć.

kyodaikinkai

Kopalnia Toi, na terenie której mieści się muzeum, była niegdyś drugą co do wielkości w Japonii. Wydobycie rozpoczęto tam już około 1370 roku, a produkcja na dużą skalę odbywała się od późnego XVI wieku.

Dzięki kopalni miasto Toi cieszyło się szybkim rozwojem ekonomicznym i napływem ludności z okolicznych terenów – mówiono o nim nawet „miasto 1000 sklepów”. Niestety, po powodziach i wypadkach spowodowanych bijącymi tam gorącymi źródłami, produkcja spadła.

W 1917 roku w Toi odkryto nowe pokłady złota, które z powodzeniem eksploatowano aż do 1965 roku. Po zakończeniu produkcji kopalnia otworzyła się dla turystów, którzy mogą przejść się oryginalnymi tunelami, a nawet własnoręcznie wypłukać złoto na specjalnie przygotowanych stanowiskach.

źródło: http://rynekalternatywny.pl

328px-Toi_mine_gallery

Złoto jest bardzo plastycznym materiałem. Z samorodka złota o średnicy 5 mm można zrobić folię o powierzchni pół metra kwadratowego. Taka folia znajduje się w muzeum.

arkusz złota

Ciekawy jest także inny eksponat. Duży kamień to ruda złota o wadze 860kg. Obok niego leży 30 gramowa grudka czystego złota, które można otrzymać z takiej ilości rudy.

Gold_30g_for_a_860kg_rock

Zapraszamy do komentowania artykułu.

Źródła fotografii:

toikinzan.com

By PHGCOM – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7556814

2 thoughts on “Największa sztabka złota

Dodaj komentarz