Twoje myśli kształtują Twoją rzeczywistość

Jeśli oczekujesz dobrych rzeczy, one się wydarzą. Jeśli oczekujesz złych – nie będziesz zaskoczony, gdy cię spotkają. Twoje oczekiwania mają wpływ nie tylko na Ciebie ale także na ludzi wokół. To, czego oczekujesz od ludzi i sytuacji, będzie widoczne w twoim podejściu do nich.

Twoje oczekiwania wobec szefa, klientów, przyszłości zwykle stają się rzeczywistością. W Harvardzie robiono przez wiele lat eksperymenty, w których testowano wpływ oczekiwań nauczycieli na wyniki osiągane przez studentów. Wybrano zwykłą grupę, o której powiedziano nauczycielom, że są nadzwyczaj zdolni i że można spodziewać się po nich dużych postępów. Nauczyciele byli przekonani, że studenci są wyjątkowi i rzeczywiście tak się stało – osiągali znacznie lepsze wyniki niż druga grupa.

Przykład ten pokazuje, że twoje oczekiwania wywierają ogromny wpływ na ludzi i zdarzenia zarówno w pozytywnym jak i negatywnym sensie.

Co zatem robić?

Zawsze oczekuj najlepszego. Przyjmij założenie, że każdy chce jak najlepiej. Kiedy coś idzie źle, usiądź, spokojnie porozmawiaj, dotrzyj do sedna problemu.

Zacznij od własnego domu. Mów współmałżonkowi/współmałżonce, dzieciom, że są wspaniali, że wierzysz w nich, że ich kochasz, że jesteś dumny/-a. W takiej atmosferze kwitną najszczęśliwsze rodziny. Dzieci z takich rodzin osiągają najwięcej, są pewne siebie, bo wiedzą, że rodzice stoją za nimi murem. Przekazuj więc dzieciom pozytywne bodźce i sygnały, dodawaj otuchy, zapewniaj o swej miłości i głębokiej wierze w ich możliwości.

Te same zasady zastosuj w stosunku do osób, z którymi współpracujesz. Bądź człowiekiem pozytywnych oczekiwań w stosunku do wszystkich i tego co robią.

Oczekuj najlepszego od siebie. Dysponujesz nieograniczonym potencjałem. Możesz osiągnąć wszystko co zaplanujesz. Największe chwile twojego życia są jeszcze przed tobą i wszystko co do tej pory się wydarzyło, to zaledwie preludium tego co ma nadejść.

c.d.n.